Kiedyś jeden z nauczycieli technikum, do którego uczęszczałam, powiedział: po wielu latach będziecie pamiętać tylko nauczycieli tych wyjątkowo dobrych lub bardzo złych. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie przeprowadziła stosownych badań na ten temat. I tak spytałam setki osób, jakiego nauczyciela najbardziej zapamiętały ze szkoły podstawowej/średniej/studiów i dlaczego?

Wspomniany nauczyciel się nie mylił. Zarówno ja, jak i osoby, które pytałam zapamiętaliśmy nauczycieli, którzy byli dla nas nad wyraz dobrzy, mili, wyjątkowi, tak zwani z misją  oraz tych wyjątkowo wrednych… WYJĄTKOWI, WYJĄTKOWO, WYJĄTKOWE to słowa klucze.

A jak ma się to do biznesu?

Ano tak, że Twoja marka jest rozpoznawalna dzięki Twojej wyjątkowości. I wcale nie chodzi o wyjątkowe produkty czy usługi, ale o wyrazistość w komunikacji. Chodzi o wszystko, co Twoja marka sobą reprezentuje i przekazuje światu.

Dla przykładu podam Ci kilka gorących nazwisk z mojego biznesowego świata: Kamila Rowińska, Michał Wawrzyniak, Mateusz Grzesiak. Każda z tych osób obrała inny sposób komunikacji, bo też reprezentuje inny archetyp marki, ale żadna  z nich nie jest mdła.

Kamila z odwagą i uporem powtarza o niesprawiedliwej pozycji kobiet w życiu i biznesie. Michał klnie jak szewc i wali prosto z mostu przy tym robi szoł wokół swoich wystąpień. Mateusz zaś często posługuje się językiem branżowym, opiera wypowiedzi na twardych danych i badaniach. Porusza tematy tabu, jak choćby złych nawyków i cech Polaków. Żadna z wymienionych osób nie jest przezroczysta, nie jest mdła i to między innymi gwarantuje im sukces.

Jakie to niesie ryzyko?

Od dawna mam swoje zdanie na każdy temat i często jest to zdanie zgoła odmienne od zdania ogółu. Jestem indywidualistka i mam odwagę mówić wprost o sprawach, które są zamiatane pod dywan bo tak wygodnie. Sprowadza się do tego, że obok mnie nie przechodzi się obojętnie. Mnie się albo kocha albo nienawidzi. Każda wyrazista osoba/marka wywołuje skrajne emocje, od uwielbienia po wstręt i nienawiść. Tutaj nie ma mowy o obojętności.

 

Dlatego jako kobieta niepewna siebie, która nauczona jest stania z tyłu możesz mieć kłopot z wyrazistością, a co za tym idzie jesteś przezroczysta. I tak długo jak jesteś przezroczysta, tak długo Ty i Twoja marka będziecie niewidoczne.

Chcesz być lubiana przez wszystkich?

Zapomnij o biznesie! Wiesz jak wiele osób mnie nie lubi? Mnóstwo i wcale nie zależy mi na tym, żeby mnie lubiły. Pomagam kobietom budować zarabiające firmy, a że większość z nich zaczyna swoją działalność od dupy strony, ktoś musi wyraźnie im to powiedzieć. Czasem trzeba u takiej kobiety wywołać szok, bo jako terapeutka wiem, że terapia szokowa działa najlepiej. Gdyby zależało mi, żeby te wszystkie kobiety mnie lubiły, głaskałabym je po główkach i marudziła z nimi:

Ojojoj, ojojoj jaki ten świat niesprawiedliwy, klienci wredni, a konkurencja złośliwa…

Moje klientki, nigdy nie usłyszą tego, co chcą. Jedyne co usłyszą to prawdę, a prawda bywa bolesna 🙁

Kiedyś mój autystyczny syn bardzo mnie nie lubił. Bycie rodzicem i terapeutą w jednej osobie to bardzo trudna funkcja. Usłyszałam wtedy zarzut, że własne dziecko mnie nie lubi, jaka ze mnie matka… Odpowiedziałam:

Moje dziecko nie ma mnie lubić, ma być samodzielne kiedy ja już umrę i nie będę mogła się nim opiekować.

Ty jako moja klientka nie musisz mnie lubić, masz zarabiać. taki jest mój cel. I jestem skuteczna właśnie dzięki temu, że nie rządzi mną egocentryzm i potrzeba bycia lubianą. Moją misją jest pomaganie kobietom, żeby w końcu zaczęły zarabiać.

Lady Diana – WYJĄTKOWO wrażliwa i skromna

Doda – WYJĄTKOWO buntownicza i arogancka

Ronaldo – WYJĄTKOWO hojny

Obama – WYJĄTKOWO radosny i kochający

Dziura – WYJĄTKOWO szalona

Steczkowska – WYJĄTKOWO zadbana

Jak można stać się wyrazistą?

Znajdź w sobie to coś wyjątkowego, co będziesz sobą komunikować. Każdy z nas ma swój katalog wartości, przez pryzmat którego podejmuje decyzje. Te wartości bardziej lub mniej świadomie komunikujemy i na ich fundamencie budujemy swój wizerunek, życie i biznes.

Jedną z moich najważniejszych wartości jest UCZCIWOŚĆ/SPRAWIEDLIWOŚĆ dlatego mówię prawdę, nawet jeśli bywa bolesna. Nie stosuję manipulacji, choć wiem, że dzięki niej wielokrotnie osiągnęłabym szybciej i więcej. Nie podejmuję się szemranych interesów i nie wchodzę w niszczące relacje w tym biznesowe. Obalam mity i często w moich artykułach znajdziesz niewygodną prawdę. Jak choćby w tym o biznesie opartym na pasji. Bo nieuczciwym jest wmawiać kobietom, że biznes oparty na pasji to same przyjemności. Uczciwie mówię o swoich wpadkach i wypadkach, o swojej przeszłości, która jest wielokrotnie inspiracją dla kobiet. Nie jestem przerysowana jak choćby Mateusz Grzesiak, bo między kreacją a przebraniem jest ogromna różnica.

Zajrzyj zatem do swojego katalogu wartości i wybierz tę wartość lub kilka, które będziesz jasno komunikować i dzięki którym staniesz się WYJĄTKOWO… no własnie jaka? 

Napisz w komentarzu jaką wyjątkową cechę, wartość posiadasz.

Odważnego wprowadzania wiedzy w czyn!

Vika Nova