wine-215359_1280

Wprowadzając nowy produkt do swojej oferty warto go przetestować. Wszystko po to, by zebrać informacje o jego zaletach i wadach, wyciągnąć wnioski, wnieść poprawki i podbić nim świat.  Nie ma nic gorszego jak wypuścić płatny produkt, który okaże się wielką klapą.

Jak testować:

  • ZAWSZE wśród przedstawicieli Twojej grupy docelowej lub ekspertów z Twojej dziedziny – co z tego, że koleżanka Ci powie, że to wspaniały produkt, a mama jaka jest z Ciebie dumna, skoro żadna z nich nie jest w Twojej grupie docelowej. Wypuścisz produkt, a klienci zjadą Cię, bo nie spełnia on ich wymagań. To co według koleżanki czy mamy jest boskie, okaże się zwykłą szmirą. Ktoś kto zna się na Twojej branży może ocenić Twój produkt eksperckim okiem. Profesjonalnie podejść do tematu i dać bardzo wartościowe wskazówki.
  • Za darmo lub za koszty produkcji – choć uważam, że za darmo jest lepiej. Dlaczego? Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby. Chodzi o to, że oddając komuś produkt na przetestowanie za darmo z prośbą o feedback ograniczysz ryzyko publicznego linczu do minimum. Umawiasz się na test, a potem wnioski i uwagi przesłane są e-mailem. Wszystko zostaje między wami. Osoba, która uważa produkt za badziew, nie będzie miała poczucia okradzenia i nie wniesie reklamacji. Darmowy test to darmowy test. Za to pozytywne opinie możesz wykorzystać w promocji swojego produktu, gdy już wypuścisz go w świat.
  • Wyciągnij wnioski – żadnego obrażania się! Im więcej uwag i spostrzeżeń tym więcej masz pola do popisu. Jeśli klient twierdzi, że tytuł/nazwa wprowadziły go w błąd i spodziewał się czegoś innego, zapytaj czego się spodziewał. Nie zacietrzewiaj się, że co za idiota, przecież to logiczne, TYLKO dopytaj. Skoro jeden klient nie wie o co chodzi, możesz spodziewać się, ze kolejny też nie będzie wiedzieć. Wyciągaj wnioski, poprawiaj wersję testową na podstawie feedbacków i wypuszczaj w świat ulepszoną o to, czego potrzeba twoim klientom.
Testowanie to element produkcji produktu

 

Nie ma znaczenia czy masz wielką firmę produkującą auta czy mały rękodzielniczy biznes. Testy są konieczne, by sprawdzić czy produkt, który według Ciebie spełnia oczekiwania klientów, faktycznie je spełnia. Warto konfrontować nasze wyobrażenia z rzeczywistością. Dowiedzieć się czy klient dostał to, czego oczekiwał. Czy jest zadowolony, co mu się nie podobało. Co chętnie, by poprawił, by produkt był produktem jego marzeń.

Jak ja testuję?

Większość moich produktów jest wytwarzanych i sprzedawanych online. Zanim napisałam książkę ODWAŻ SIĘ I ZACZNIJ ZARABIAĆ!, przetestowałam jej skuteczność na zamkniętej grupie Wyzwanie Pewność siebie w biznesie! W darmowym wyzwaniu wzięło udział 100 kobiet. Dzięki temu, że codziennie było do wykonanie ćwiczenie zwiększające pewność siebie, na bieżąco, w komentarzach otrzymywałam informację zwrotną: pytania, uwagi, wątpliwości, a także dowody skuteczności. Z większym przekonaniem i odwagą wydałam swoją książkę.

Zeszyt ćwiczeń – Doskonały pomysł na biznes! wysłałam do testu 5 kobietom z mojej grupy docelowej. To były uczestniczki facebookowych grup wsparcia dla kobiecego biznesu, w których biorę czynny udział. Po wykonaniu ćwiczeń, kobiety wysłała do mnie e-mailem informację zwrotną, a niektóre od razu rekomendacje.

Nie mam wątpliwości, co do skuteczności moich produktów, bo metody w nich opisane są naukowo udowodnione. Można je przyjąć na wiarę, nie trzeba – każdy ma wybór, ale podważyć naukowo udowodnione sposoby jest ciężko, a ja nie lubię sprzedawać kitu, tylko to, co faktycznie działa. Testuję sposób przekazu, czy jest jasny i łatwy w odbiorze. Wygląd, spójność, płynne przechodzenie z tematu na temat. Czy to, co chcę przekazać trafia do odbiorcy w sposób, który oczekuję. Im prościej, tym lepiej 🙂

Zachęcam Cię do testowania swoich produktów, zupełnie jak producenci pralek, samochodów, gier komputerowych czy zabawek dla dzieci. Nie ma znaczenia co wytwarzasz, ważne jest czy Twoi klienci otrzymują to, czego sobie życzą, czego oczekują, czego się spodziewali. A jeśli się nie spodziewali to tylko to, co ich zachwyci, a nie rozczaruje.

Testujesz swoje produkty? Masz swoje sposoby, żeby otrzymać informację zwrotną o swoim produkcie zanim trafi do regularnej sprzedaży? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.

Vika Nova