Pracująca mamo, przeczytaj ten tekst, bo może to właśnie ty możesz skorzystać z nowego, rządowego programu dopłat do opieki nad dziećmi – Tax-Free Childcare.

Tax-Free Childcare wejdzie w życie tym roku. Już od lutego HRMC rozsyłał listy do rodzin, które mogą być uprawione do skorzystania z programu i zachęcał je do wzięcia udziału w wersji testowej tej nowości.

Na czym polega nowy program? W skrócie – do każdych wydanych przez nas ośmiu funtów czy to na zarejestrowana opiekunkę, przedszkole lub świetlicę po szkole, rząd dokłada dwa. Maksymalna dopłata roczna, jaka można otrzymać to 2 tys. funtów na dziecko do 12 roku życia albo 4 tys. na dziecko niepełnosprawne do 17 roku życia.

Kalkulator dostępny jest TUTAJ.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać beneficjentem nowego programu?

Oboje rodzice musza pracować i zarabiać nie mniej niż 115 funtów tygodniowo (jednak nie więcej niż 100 tysięcy rocznie). Z programu mogą skorzystać także osoby samozatrudnione.

Do Tax-Free Childcare nie będą natomiast uprawnione osoby, które pobierają tax credit, Universal Credit albo otrzymują dopłaty do opieki nad dziećmi od pracodawcy.

 

 

Monika Polowska-Zimoch, niepoprawna marzycielka, specjalistka od pozytywnego myślenia, równie pozytywnie zakręcona na punkcie zdrowego odżywiania. Pochodzi z Deblina, ukończyła politologie i europeistyczne studia filozoficzno-historycze na UMCS w Lublinie. Przez osiem lat była dziennikarzem w lubelskich gazetach codziennych. Potem los rzucił ja na południe Anglii, do Portsmouth. Od kilku lat pracuje tu jako tłumacz medyczny. Prywatnie żona Rafała, mama Pawła i Poli oraz pani suczki Jack Russell. Nie potrafi siedzieć w miejscu. Kocha biegać, uwielbia stać w kuchni, piec szarlotkę i domowy chleb.